23 Mart 2011 Çarşamba

Kazayağı otu kavurması...

Cumartesi pazarımızdan her hafta farklı ot çeşitleri almaya çalışıyorum. Pazarda ot çeşitlerinde beğendiğim,güvendiğim tezgahlar var. Her hafta onlardan alışveriş yapıyorum. Nasıl hazırlayacağımı,pişireceğimi de anlatıyorlar.

Cumartesi günleri mutfağımın tezgahı ve masam çeşit çeşit otlarla dolu oluyor. Yıkananlar,yıkanıp süzgeçe alınanlar, suya bastırılanlar,ayıklananlar öğleden sonramı alıyor açıkcası... Buzdolabım hep otlarla dolu oluyor :))


Bu seferde kazayağını önerdiler. yaprakları kazayağına benzediği için bu ismi almış.Karaciğer ve mide için çok yararlı olduğunu,sindirime iyi geldiğini,vücudu mikroplardan koruduğunu,bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söylediler. Daha birçok da yararı var aslında...

Bu kadar yararından sonra almamam olmazdı.Diğer otlar gibi sadece körpe yapraklarını alıp kullanmıyorsunuz. Sapları ve ot bölümünü olduğu gibi kullanıyorsunuz o yüzden de bereketli oldu...


Malzemeler:

1 bağ kazayağı

1 soğan

2-3 diş sarımsak
2 adet taze soğan

zeytinyağı

tuz,karabiber,pulbiber

1 yumurta (istenirse)


Yapılışı:


6-7 kez suyunu değiştirerek yıkadıktan sonra ıspanak ayıklar gibi sapları ile birlikte doğradım. Tencereye 1 kuru soğan , birkaç diş sarımsak,1-2 adet taze soğan doğrayıp zeytinyağını da ekleyip kavurdum.
Kazayağını da ekledim. Rengi dönünce tuz,pulbiber,karabiber ve biraz su ekleyip kavurmaya devam ettim.
Sonra yarısını ayırdım sade yemek için.

Diğer yarısına da bir yumurta kırıp karıştırdım. Öyle lezzetli oldu ki...


Ebegümecine de bazen yumurta kırarak pişiriyorum çok güzel oluyor. Ebegümeci içine arapsaçı ekleniyor. Dereotuna benzer bir ot çeşidi. Kokusunu sevmedim bir kez aldım sadece...


Önümüzdeki hafta tilkişen almayı istiyorum.Sağlıkla ve sevgi ile kalınız...

Sevgilerimle...

15 Mart 2011 Salı

Çay soframız...

CIMG5332

Çay masamız geçen ay toplandığımızda çekilmişti. Araya birşeyler girince ve malum bloglarımızda kapatıldığı için yazmak içimden gelmemişti. Bloglarımızın açılacağını duyunca ve paylaşmak için de eklemek istedim.
2008 yılında da bu tarz şeyler yaşamıştık. Aradan seneler geçtiği halde değişen birşey yok maalesef...

Soğuk ve yağmurlu bir gündü arkadaşlarımı davet ettiğimde... Ortamı renklendirmek ve bahar havası yaşatmak için sarı ve kırmızı tonları masamda seçmeyi tercih ettim. Bizim bol kahkahalı ve sohbeti bol masamız içinde birebir oldu diyebilirim.

Yaz gelmeden sık sık toplanıyoruz. Yaz gelince hem çok sıcaktan,hem de programlarımızdan dolayı fırsat bulamıyoruz. Şimdi ise bunun tadını çıkarıyoruz. Haftanın 3 günü spora gidiyoruz. Diğer günler yürüyüş yapıyoruz. Her hafta buluşup sinemaya ve yemeğe gidiyoruz. Birimizde toplanıp, çay partileri veriyoruz :)) böylece zaman keyifle akıp geçiyor.

Sitede ki komşularımla da sık sık okey oynuyoruz. Bodrum'a taşınmadan önce düşünüyordum gidiyorum ama sıkılır mıyım diye... Sıkılmaya hiç vaktim bile kalmıyor diyebilirim. Burada bir pazartesi gününü görüyorum bir bakmışım cuma olmuş bile...

Sofralarımızdan bereket,bolluk ve dost sohbetlerinin eksik olmaması dileğimle...

Masamızda; kıymalı ve peynirli gül börek,tahinli turta,patates salatası ve bol çikolatalı pasta vardı.

CIMG5354

CIMG5407

CIMG5385

CIMG5387

Herkese güzel bir hafta diliyorum.